Ilahiyat Akademisinin Amaci

 • i

  Amacimiz

  Eylül 15, 2013

  İlahiyat Akademisi

  İlahiyat fakültelerinde okuyan öğrencileri, geleneksel eğitim programında okutulan temel ilmi bilgilerle güçlendirmek, İslam ilimlerini doğrudan asli kaynaklarından elde edebilecek seviyeye ulaştırmaktır.


  İslâm’da ilim, amel ve edep iç içedir. Bunlardan birini yapıp diğerini ihmal etmek olmaz. İslâm tarihi boyunca da medreseler hem ilim hem de amel ve edep yuvası olmuşlardır. İmâm-ı Rabbânî (k.s) hazretleri şöyle demiştir: “İlim iki zorluk arasındadır. Birincisi öğrenme zorluğu, ikincisi öğrendikten sonra uygulama zorluğudur.”

  İlim sadece kitapları okuyarak değil ehil bir hocanın önünde diz çökerek öğrenilir. Yıllar süren medrese hayatı talebelerin zihinlerine ilmi, gönüllerine edebi ilmek ilmek dokur.


  Klasik Arapça adı da verilen medreselerdeki sarf, nahiv, belagat dersleri, başta Kur’ân-ı Kerîm ve hadis-i şerifler olmak üzere temel İslâmî kaynakların anlaşılmasında her zaman başvurulacak en değerli ilimlerdendir. Sitemizin amacı isteyen herkesin bu bilgilerden faydalanmasını sağlamaktır. Ancak kullanıcılarımızın internetten medrese kitaplarının içeriğini öğrenmekle âlim olunamayacağını, medresenin terbiye usulünün bambaşka bir ilim ve edep hazinesi olduğunu unutmamaları gerekir.

Copyright © 2013. Her Hakkı Saklıdır.

Designed By: mrtclk

Yandex.Metrica